סתיו בחווה

yinonכלליLeave a Comment

סתיו בחווה

רצינו לשתף אתכם בעוד זוית  של עיסוק בצמחי המרפא , מקום קצת נשכח ופחות פופולרי אך בעינינו חלק בלתי נפרד מעיסוקו של ההרבליסט . מקצוע ההרבליסט נתפס אצלנו כחלק בלתי נפרד מדרך החיים שלנו בחווה,  אנחנו מגדלים את האוכל שלנו, מייצרים את האנרגיה שלנו, מחנכים את ילדינו ומפתחים את דרכנו הרוחנית האישית, תוך כבוד לכל החיים, הצמחים והדומם.

הקשר שלנו עם צמחי המרפא החל כשהתעורר אצלנו הצורך לרפא את עצמנו, וכך התחלנו ללמוד, לגדל, למצות ולהשתמש בצמחי מרפא. עם השנים רכשנו ידע וניסיון רבים , הגענו עד אורגון שבארה"ב שם עבדנו ולמדנו אצל המורה שלנו ריצ'ו צ'ק. מריצ'ו, וממספר הרבליסטים מובילים בארה"ב, למדנו את הגישה השלמה (הוליסטית) בעיסוק בצמחי מרפא. גישה זו מחברת בין ההרבליסט לצמח, ע"י ליווי כל שלבי הגידול, מזרע ועד לקטיף, ליווי בכל שלבי ההכנה , מייבוש ועד למיצויי וסחיטה, וליווי בכל שלבי הטיפול , מתשאול ובדיקה ועד רקיחת פורמולה של מספר צמחים.

ננסה להעביר אליכם קצת מהקשר הזה דרך כתבה זו , וכתבות נוספות במדור קבוע ,שיתאר מעט ממה שקורה בשטח הגידול, ואת שלבי האיסוף והמיצויי של הצמחים, בעונות השנה השונות.

את צמחי המרפא שגדלים אצלנו בשדה, עלינו להכיר היטב, וככל שנכיר אותם טוב יותר ולעומק כך נוכל לתת להם תנאי גידול מתאימים, דומים ככל האפשר לתנאי הגידול הטיבעיים בארץ המקור שלהם והם בתמורה ישגשגו ויעניקו לנו את עוצמת הריפוי הטמונה בהם.

 ההכרות מתחילה עוד מהזרע אותו אנו טומנים באדמה, בעונה המתאימה , ישנם צמחים שנזרעים בסתיו, זרעים אלה זקוקים למנות הקור של החורף או זרעים של צמחי ארץ ישראל המחכים לרטיבות של גשמי החורף כדי לנבוט. ישנם שנזרעים באביב שזקוקים לחום ויום ארוך של הקיץ, ישנם זרעים שנובטים תוך ימים ספורים וישנם שנובטים לאחר שנה ואף יותר. יש גם זרעים שצריכים לעבור טיפול מיוחד לפני הזריעה כמו קור, השריה, שיוף וכו'.

זריעות של סתיו

מהמשתלה אנו מעבירים את הצמחים הקטנים לשדה שם הם צריכים להתחיל להכיר את התנאים ,הלעיתים קיצוניים, השוררים אצלנו ואנו מנסים לדמות את התנאים הטיבעיים המתאימים לכל צמח.

העבודה בשדה אינה נגמרת לעולם ותמיד יש מה לעשות, בערוגה אחת לעשב, בערוגה השניה לשתול ובשלישית לקטוף פרחים, לחפור שורשים או לקצור עלים. זהו מעגל בלתי נגמר של גידול , טיפול וקטיף של הצמחים וחוזר חלילה.

בעונה זו של השנה, סתיו , אנחנו והצמחים מרגישים את ההקלה בחום. הימים מתקצרים הלילות מתקררים ולחות מורגשת באוויר. הצמחים בשדה מנצלים את מזג האוויר הנוח וגדלים במהירות, להספיק לפני בוא החרף.

בין הצמחים שנמצאים עכשיו בשיא הפריחה אנחנו מוצאים את השעונית  (passiflora incarnate) שמתגנדרת בפרחים סגולים יפהפיים ונותנת גם פירות .

כורכום פורחאת הכורכום (curcuma longa)שמתחת לאדמה גדל ומשמין ומעליה מצמיח פרחים לבנים גדולים ומפתיעים.

 טיון השמש (inula helenium) מתארך ובקצהו פרח שמש קטן וצהוב.

צמחים אחרים כבר מבשילים והגיע הזמן לאסוף אותם: פירות של שיח אברהם (vitex agnus-castus) , פירותיו החריפים אש של הפלפלת capsicum frutescens)), הפירות הסגולים, כמעט שחורים של סמבוק שחור, הילדים כבר מחכים שנכין ריבה.  וכאשר אנחנו מקלפים ואוכלים תירס מתוק מגינת הירק שלנו אנחנו לא שוכחים לשמור את השערות (zea mays).

לא רק איסוף וקטיף, גם זריעה מתבצעת  בסתיו.  בימים האחרונים כבר זרענו במשתלה צמחים מקומיים מרווה משולשת, נפית כפופה, ציתרה וסומאק . אמנם הם גדלים בר בארץ אבל חלקם מוגנים וכולם רחוק מאיתנו.

תמיד אנחנו גם מנסים זרעים חדשים. הפעם זרענו אנג'ליקה (Angelica archangelica)  , אלכמיליה ( Alchemillia vulgaris) , הממליס (Hamamelis virginia), סמבוק שחור (Sambucus nigra) לצד זרעים של צמחים שכבר ותיקים אצלנו בשדה: שינן רפואי (Taraxacum officinalis) , ויתניה משכרת Withania somnifera)), חומעה מסולסלת (Rumex crispus).

מה שנשאר עכשיו לעשות זה לחכות, לקוות, לצפות בפסיגים מגיחים, ובשדה להכין ערוגות דשנות ורכות שיקבלו בעוד כמה שבועות את השתילים הצעירים.

אנחנו מקווים שהצלחנו להעביר אליכם קצת מהשמחה, ההנאה והסיפוק שאנחנו חווים בעבודה עם הצמחים כחלק מחיינו.

בברכת שנה טובה וחורף גשום,

גלי ונועם אורן

"יתיר צמחי מרפא"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *