סדנאות כנס 2018

הרצאת פתיחה

צמחי מרפא מנקודת מבטו של הצמח

ניסים אמזלג

בתחום רפואת הצמחים, אנחנו נוטים להתיחס לצמח כאל ספק חומרים טבעים בלבד, מהם ניתן להפיק תועלת רפואית. אולם התעניינות בחשיבות החומרים האלה לצמח עצמו מגלה עולם שלם ובעיקר שפה כימית מפותחת המשותפת לצמחים רבים. במפגש ננסה להבין את יסודות השפה הכימית הזו ואת עיקריה ונתבונן בחשיבותה בגילוי צמחי מרפא בלתי מוכרים ותכונות מרפא ייחודיות וכן ביצירת כללים מנחים להפקה יעילה של החומרים הפעילים.

מתחם רוקחות פתוח

אחראית מתחם: קרן פטר

רוקחות היא החיבור בין העולמות, בין הידע שבמוח לידיים, רוקחות היא משחק שבו האינטואיציה משחקת עם עולם היצירה ונולד חומר, תוצר חדש בעולם.
בכנס השנה נפעיל מתחם רוקחות פתוח לעבודה ויצירה אישית בליווי הסברים והדרכה על צורות מיצוי ורקיחה שונות. תוכלו ללמוד על צמח, לחקור אותו ולראות מה יהיה טעמו בטינקטורה או בשמן, לבחון אם ניתן לזקק ולהפיק ממנו הידרוסול.

מדי שעה נתחיל לעבוד ולהזיז את הידיים, מהטבע לארון התרופות ומהשדה לבית המרקחת – רפואה שלמה.

בתוספת תשלום עבור עלות החומרים בלבד.

סדנאות רקיחה

מהגבעה אל הבקבוק – סיור ליקוט ורקיחה

עדו קרן

נצא להכיר את צמחי המרפא הגדלים סביבנו, נדבר על איכויותיהם ועל הסינרגיה ביניהם. נלקט צמחים ליצירת פורמולת חיזוק מקומית אותה נכין יחדיו. המשתתפים יקבלו צנצנת טינקטורה של הפורמולה האישית שלהם.

צמחים לחיים – רוקחות טבעית לאם ולתינוק

אסתר לחמן

בסדנה נגלה איך לשלב את צמחי מרפא באופן פשוט בטיפול בילדים (וגם במי שפחות אוהב צמחים…) נגלה כמה מתכונים שימושיים לטיפול בבעיות נפוצות של הגיל הרך ונראה איך ניתן לטפח את הבריאות בעזרת מרקחות טעימות ומדהימות מרפואת האדמה.

סדנא מתקדמת להכנת סבונים

רות ישפה זיו

נכין סבון טיפולי עם צמחי מרפא משלב השקילה ועד המזיגה. נכיר צמחי מרפא המתאימים לרפוי בעיות בעור. כולל הכנת שמן חלוט לקראת הכנת הסבונים.

מתי נכון להוסיף מינרלים לסבון ומתי עדיף להמנע. ינתנו מתכונים לסבונים לעור רגיש ודק ועור אקנתי. תדגש החשיבות לעבודה מדוייקת ובטוחה בהכנת סבון.

סדנאות מטפלים

פסיכופרמקולוגיה בצמחי מרפא בסיסטמות שונות של רפואה מסורתית

גידי גור

צמחים שימשו משחר ההיסטוריה כמוליכי תודעה, כמדית מעבר לטקסים, השימוש בצמחים בטקסים היווה את יסוד רפואת הצמחים, היום המחקר הפרמקולוגי אלפי שנים אחרי אותם טקסים, חוקר את המנגנונים שגורמים לצמחי המרפא לשנות את התודעה שלנו.

פסיכופרמקולוגיה של צמחי מרפא היא תחום אשר משמש בסיס למחקר לפיתוח תרופות חדשות לעולם הפסיכיאטריה, בסדנא נכיר קבוצות שונות של צמחי מרפא אשר משפיעות על תודעת האדם והמנגנונים המפעילים אותה ועל הקשר לרפואה המסורתית ממנה צמחה.

תינוק=תיקון

מיכל קרול

תינוק בא לעולם עם מכתב להוריו.
מפגש בין הרבליזם לנומרולוגיה מתרחש במהלך ההריון.
בסדנה נדבר על צמחי מרפא שמלווים הריון לידה הנקה דיכאון של אחרי לידה ועוד…

נדבר על תאריך הלידה , על חשיבות בחירת שם לתינוק בראייה נומרולוגית ועל המכתב הנומרולוגי של התינוק.

צמחי מרפא ומיניות

ברוך שפירא

בעזרת צמחי מרפא ניתן לחזק הן את התפקוד המיני עצמו והן את הגוף והנפש בכללותם על מנת לשפר תפקוד זה.
במפגש ניכנס לעולם הצמחים התומכים במיניות וגם בקשר אינטימי יותר עם האדמה ותושביה.

ריפוי ואנושיות

יריב היימן

בסדנה בת שעה וחצי- שעתיים נדבר על מהו ריפוי, ולמה המפגש האנושי הקרוב הכרחי לכל תהליך של ריפוי עמוק. נדבר על הכאב העמוק והתנועה ממנו אל עבר החופש שאותו אנו מבקשים. מהאמונה שאיננו ראויים למשהו לתחושת היותנו ראויים. נדבר ונחווה יחד איך קירבה אנושית בין המטפל למטופל (בעצם בין כל אדם וחברו) יכולה להיות מיידית, ומרפאה כשלעצמה.

סדנת דופק במדבר

אמיר משאל

שקט דממה. באין מפריע רחשי הלב יהדהדו ויישמעו למרחוק.
דופק זהו כלי אבחנה מדהים עם רבדים רבים. בלמידה פשוטה, נוכל לצלול ולהקשיב דרך הדופק למה שהגוף מספר לנו, מהעבר הרחוק ומהווה כאן ועכשיו.

הסדנא מיועדת לכל מי שמעוניין להקשיב וללמוד פסיק יותר ממה שהוא יודע כרגע. אין צורך בידע מוקדם

מורה נבוכים להרבליסט

יעל כנען

איך נבחר את הצמח המתאים ביותר למטופל שלנו?
מהם השיקולים בבנית הפורמולה?
האם גם אתם מרגישים שחסרה לכם מתודה כוללת דרכה נוכל להתבונן ולהבין את מצבו של המטופל מעבר לאבחנות הרפואיות?

בסדנה שתתפרס על פני שני מפגשים נתחקה אחר האנרגטיקה הנשכחת של ההרבליזם המערבי ונשתמש בה לדיון במקרים מהקליניקה

צמחי מרפא לבעלי חיים – הידרוסולים וחימר

נעמי דוד

חלק א' – שימוש בהידרוסולים
בהרצאה זו נדון באיכויות של הידרוסולים, על אופן הפקתם ועל השפעתם על גוף בעלי החיים
הידרוסולים כצמחי מרפא הינם בעלי השפעה חזקה על גוף בעלי החיים והשימוש בהם הוא מאוד בטוח וללא תופעות לוואי.
נלמד על סוגים של הידרוסולים על פי קטגוריות עיקריות, כגון: כאב, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות עוריות, עבודה רגשית וכו'.
במהלך ההרצאה נלמד על הדרך הנכונה ביותר להשתמש בהם והדרך הנכונה ביותר להציע אותם לבעלי החיים.
שימוש בהידרוסולים על פי ההנחיה לא מצריך מהמציע הבנה מעמיקה בפעולות הצמח, כל מה שצריך זאת יכולת הקשבה נקיה לצרכים ולרצונות של בעלי החיים.

חלק ב' – שימוש בחימר בשילוב עם הידרוסולים
חימר הינו רכיב הנמצא בטבע, בעלי חיים ניגשים אליו ומשתמשים בו הן בלקיחה פנימית והן בדרך של התפלשות על מנת לרפא פציעות וגירויים עוריים.
בהרצאה זו נלמד על סוגי החימר שיש, על דרך השפעתם ואופן המתן לבעלי חיים.
נלמד בנוסף, בהרצאה זו, על שילובים נכונים בין הידרוסולים וחימר על מנת לרפא מגוון דברים בבעל חיים, בעיות עור, החלמה מפציעות וניתוחים, הרגעת נפש, כיבים בפה ובמערכת העיכול ומגוון נוסף של חוסרי איזון.
נלמד איך להציע את המרקחות בצורה בטוחה לכלל בעלי החיים

טיפול במחלות עור ברוח האיורוודה

עמי ריין

חלק א'
נבין את הגורמים המעורבים בפתולוגיות עור, נדון בקו טיפולי כללי, נציג את כמה צמחים מרכזים עם מאפיינים שונים בהתאם לגורמים השונים, נעשה אבחנה מתי להשתמש בכל אחד. בנוסף – מבוא קצר לסדנת הרוקחות שתתקיים בשבת.

חלק ב' – רוקחות איורוודית
הכנת גהי רקוח לשימוש פנימי וחיצוני במחלות עור וכבד: סדנא מעשית במהלכה נרקח ובנוסף נשוחח על היבטי רוקחות כלליים וספיציפים בהקשר של מחלות עור

על הצמחים

משחקים למבוגרים עם צמחים – להכיר את הטבע בדרך אחרת

שימי רף

דרך משחק, הרפתקה וכיף נכיר את הצמחים באופן חוויתי דרך כל החושים. "משחק זה לא הדבר הכי חשוב בחיים, זה הדבר היחיד בחיים"

עבודת שורשים בגינה

גלי ונועם אורן

הסדנה תערך בחלקת צמחי המרפא, שם נפגוש מספר צמחים ונחפור לעומק. ננקה, נקצוץ, נייבש, נטעם את השורשים ונלמד איך להכין מהם תמציות או לגדל מהם צמחים חדשים. בסוף הסדנה נצא עם שורשים נקיים וידיים מלוכלכות.

הולכים אל הלא נודע – מסע חושי אל צמח יחיד

נועה בן אורי

אנו חיים בעולם עתיר אינפורמציה והיא נגישה היום הרבה יותר מבעבר. בעולם כזה אנו נוטים לסמוך על אינפורמציה הניתנת לנו ממקורות חיצוניים ברי סמכא. בעולם כזה אנו נוטים לעיתים להתעלם ממידע המגיע אלינו מערוצים פנימיים של התחברות ישירה אל מושא ההתעניינות שלנו. בסדנא זו ננסה לחזור אל ערוצי תקשורת ראשוניים שמקורם בהקשבה פנימית על מנת להתחבר בצורה ישירה ובלתי אמצעית אל עולם הצומח תוך הסתמכות על המתנה הגדולה שניתנה לנו – עולם החושים

אל מעבר לחומרים הפעילים

דרור דראמי

רפואת הצמחים בראשיתה נולדה מתוך חיים בטבע ובשבט. לא היה שם מחקר ביוכימי או מחקר קליני מסודר; ובכל זאת- רוב רובו של הידע בימינו נשען על אותן תובנות חסרות כלים מדעיים.

כשאיננו מצליחים להבין כיצד התקבל הידע, אנחנו מניחים שהלימוד התאפשר בעזרת ניסוי וטעייה; פשוט כי זה הכי דומה לכלי המדעי שאנחנו מכירים כיום… וכך, אנו מסננים מתוך הידע את השפה הרוחנית, אשר אינה נתפסת כמקצועית וכ"הגיונית" כמו השפה הביוכימית. אולם, בסינון הזה אנו מאבדים הזדמנות חשובה להבין את צמחי המרפא כפי שהובנו על ידי אלו שמסרו לנו את הידע.

בסדנה הזו נסכים להיפתח אל מעבר לחומרים הפעילים. והלכה למעשה, נשאל כיצד הפתיחה הזו יכולה להעצים את הפעילות של התמציות, של הפורמולות ושל הריפוי שיקבלו המטופלים שלנו.

התבוננות בצמח ובעולם החיים – מתוך האנתרופוסופיה

אורי כהן שיר

בסדנה ננסה לשאול מה הם חיים?
מהו כוח החיים? כיצד ניתן ללמוד על מהות זו באמצעות עולמם של הצמחים?
ומה אנו יכולים ללמוד מתוך כך על ריתמוס החיים במובן רחב יותר
של חוקיות הקשורה עם מושג ההתפתחות והתהליכיות.

סיורים

מחזירים את הטעם לטבע – ליקוט ובישול צמחי בר למאכל ולמרפא

אביבית ג'וטי ברקוביצ'י

את רובנו לימדו בבית הספר שהמדבר הוא שומם ואין צמחים שצומחים בו. בסדנא נכיר את הסודות של המדבר (אלה שהמורה שלנו לא הכירה…) השופע בצמחי בר למאכל (ולמרפא), טעימים ובריאים, כאלה שיכולים להפוך כל בילוי להרפתקאה טעימה בטבע.

בסדנא נערוך היכרות מעמיקה עם הצמחים דרך כל החושים, נלקט אותם, ניקח אותם למטבח הטבע שלנו ונכין מהם מטעמים.
אזהרה: אחרי הסדנא הזאת הטבע, ואפילו הגינה האחורית שלכם כבר לא יראו לכם אותו הדבר.

בבקשה הביאו לסדנא סכין וקרש/צלחת.
אני וצמחי המדבר מחכים לכם 🙂

סיור בחלקת צמחי המרפא

ניר אברהם

נצא לסיור מיוחד בו נפגוש את הצמחים שכתוב עליהם בספרים. צמחים שמגיעים ממקומות שונים בעולם ואוקלמו בחלקת צמחי המרפא בחוות יתיר.
נפגוש בין השאר, אכילאה אלף העלים, קמומיל, ויתניה משכרת, שינן רפואי, נטופית, ועוד צמחים שרק יתעוררו לקראת האביב. נתבונן, נטעם, נריח, ונדבר על תכונותיהם החשובות.

סיור להכרת צמחי הרפואה המסורתיים של הבדואים

יונת מורדוך

הבדואים בנגב עד לפני עשורים בודדים קיימו אורח חיים מסורתי ונוודי למחצה, והמדבר סיפק כמעט את כל משאבי היומיום שלהם. כפועל יוצא מכך צברו הבדואים מידע יקר ערך בן אלפי שנים של שימוש מושכל בסביבה המדברית הכולל שימוש בצמחים לצורכי רפואה ועוד.

בעקבות ההתיישבות והחשיפה למודרניזציה, החברה הבדואית בנגב עוברת שינויים וטלטלות רבים אשר עלולים להוביל לאיבוד ידע יקר ערך זה. אני שמחה לחלוק איתכם את הידע שלמדתי מהבדואים על השימוש המסורתי בצמחי המרפא בסיור בספר המדבר, אשר הינו עשיר במיוחד במינים רבים של צמחייה מדברית והררית.

מה נמצא בבר – סיור להכרה של צמחיית המרפא המקומית באזור

בועז צור

חודש מרץ הוא זמן אידאלי להבשלת צמחייה רפואית פורחת.
בסיור נשוטט בגבעות הסמוכות לאתר הכנס, נפגוש, נזהה ונגדיר צמחייה מקומית, במידת האפשר גם נלקט צמחי מרפא על מנת להכין מהם מרקחות בפינת הרקיחה של הכנס.